До Букурещ и назад

личен архив
Букурещ е красивата столица на Румъния, която имах възможност да посетя съвсем скоро. Откакто България и Румъния станаха членки на Европейския съюз, от родна страна посещението до Букурещ е безпроблемно и лесно. То отнема не повече от час с кола или автобус, а най-удобно е да се тръгне от крайдунавския град Русе.
Букурещ е най-големият град в Румъния, като той е не само административна столица, но и цялата култура, търговия, икономикана страната са съсредоточени в него. Румънската столица може да се похвали с богата архитектура и изключително красиви паметници на културата. Всичко това е разположено на неголямо разстояние сред чисти и подредени улици, множество паркове и градини.
В Букурещ днес живеят към 2, 3 милиона души, но всъщност са много повече и понастоящем в румънската столица живеят към 4 милиона.
Столицата Букурещ е притегателно място за много туристи и това е заради изобилието от забележителности, съсредоточени в града. Сред тях са Триумфалната арка, сградата на Парламента, булевард "Съединение”, Музея на селянина, Музея на селото и др.
Архитектурата впечатлява както с красота, така и с внушителните си мащаби. Най-интересна е втората по големина след Пентагона в САЩ административна сграда в света – Палата на парламента на Румъния. Бившият диктатор Николае Чаушеску е разрушил повече от хиляда постройки, за да може да издигне парламентарната палата.
Сградата на парламента в Румъния е една от най-величествените, които съм виждала. Както отвън, така и отвътре личи грандоманщината и размаха, с който е правено всичко. Една част от сградата е отворена за посещение от туристи, а останалата е затворена, тъй като е действаща. Вътре ще видите огромните зали, покрити с невероятния мрамор или тежките килими. Таваните украсени с още по-красивите полилеи.
От терасите се разкрива спираща дъха гледка към големия булевард, разделен от пешеходната зона с множество фонтани. За изграждането на сградата в цифри са били необходими над 20 хил. работници, 500 архитекти, 3 млн.т. мрамор, 5 пъти са събаряни и строени стъпалата, водещи към един от етажите с цел Чаушеску да не си навежда главата, докато слиза по тях. За интериора пък са използвани 4 т. мокет ,тъкан на място, 500кг. завеса , 12м, 5т. абажур, 3т. кристал. А за гледката от терасата било наложено да се съборят десетки жилищни блокове и на тяхно място се построяват сгради-близнаци разделени с румънската ”Шанз-Елизе”. "Палат на парламента”, "дом на народа” , дворецът на Чаушеску са само част от определният за една сграда, която задължително трябва да посетите, ако сте в Букурещ.
Едно от интересните места, което ще привлече вниманието ви задължително, е "Музея на селото”. В него има колекция от 50 сгради, показващи историята на архитектурата по селата в Румъния. Къщи със стръмни покриви, сламени колиби, църкви и мелници от цялата страна, внимателно са били разглобявани, за да пресъздадат духа на румънското село. "Muzeul Satului” е най-големият музей на открито в Европа, като площта му се простира на 30 акра по бреговете на езерото Херастрау в едноименния парк. На входа на музея има магазин за сувенири и в откритата част – сергия с типично румънски вкусотии.
Най-голямо впечатление ми направи Природонаучният музей. Той е претърпял реконструкция съвсем скоро и това е струвало доста на данъкоплатците, но възвращаемостта на средствата вече е факт. В музея са представени "експонати” от живата и неживата природа. Цялото изобилие на растителния и животински свят е показано напълно достоверно. Зад дебелите стъкла на музея животните са в ествествената си среда, сякаш са живи.
Букурещ е наричан "малкия Париж” или "Париж на Балканите”. За това е "виновна” смелата архитектура – Триумфалната арка и Булевард "Съединение”, напомнят на Парижките забележителности.
Арката е издигната досущ по подобие на тази във Френската столица, с височина от 27 метра. Тя е създадена в чест на румънските войници в Първата световна война. Фасадата й е украсена със скулптури на румънски майстори. В сравнение с Триумфалната арка в Париж, тази е по-малка, но също е интересна забележителност.
Булевард "Съединение” е особено внушителен, на дължина и ширина, дори превъзхожда Парижкия "Шанз-Елизе”. Като човек, който е бил и в двете европейски столици, мисля, че Букурещ напомня Париж и като дух, и като архитектура.
Румънците смятат "Свети Димитър Бaсарбовски” за покровител на столицата, мощите му са в Патриаршеската църква на Букурещ в ковчег от сребро.
При автобусната ни обиколка се откроиха "Домът на свободната преса”, Дворецът "Виктория”, Музеят на румънския селянин и много други. Като цяло Букурещ е много чист град, има хубави пътища и толератни шофьори, място с много добра инфраструктура.
Разходката в Букурещ приключи с посещение на един от Моловете, който всъщност е най-големият в Източна Европа. Румънците имат доста по-висок стандарт от нашия, предвид цените на стоките, независимо в различията в паричната единица.
Може би българите сме малко предубедени към северните ни съседи, сякаш ги подценяваме, но истината е, че Румъния е много развита страна във всяко отношение и за съжаление, според скромното ми мнение, превъзхожда България. Бих дала за пример румънската музика, която е във възход вече няколко години и има фенове по целия свят.
Аз си тръгнах от Букурещ изключително впечатлена и приятно изненада. Преди посещението си смятах, че Румъния е просто северната ни съседка и родина на Дракула.
Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg